Güncellenmiş NOP (SOE) Kuralı ile Zorunlu Hale Gelecek Resmi NOP Ürün Sertifikası Hakkında Ön Bilgilendirme

Değerli müteşebbislerimiz,

Şu ana kadar NOP İthalat Sertifikaları (ABD’ye organik ürün ithalatı için güncellenmiş NOP (SOE) kuralı ile zorunlu hale gelecek resmi NOP Ürün Sertifikası)  ile ilgili bildiğimiz bilgileri sizlere özetlemek istiyoruz.
NOP (SOE) güncellenmiş kurallarının yürürlüğe girmesine daha dört aydan fazla bir süre olduğuna dikkatinizi çekmek isteriz. Birçok detay hala görüşme aşamasındadır ve aşağıdaki bilgiler, bu görüşmelere bağlı olarak hala değişebilir:

  • 2024 yılının 20 Mart tarihinden itibaren, NOP İthalat Sertifikaları ABD’ye organik ürün ithalatı için zorunlu olacaktır.
  • CERES Sertifikasyon Ekibi uzun yıllardır NOP İthalat Sertifikalarını düzenlemektedir. Bu, sadece nadiren talep edilmiş olmasına rağmen, halihazırda konuyla ilgili deneyime sahip olduğumuz anlamına gelmektedir.
    Geçmişte, USDA tarafından hazırlanan özel şablon yalnızca AB’den ABD’ye AB-NOP Denklik Anlaşması uyarınca ithal edilen ürünler için kullanılmıştır.

Daha sonra bu durum, USDA, NOP (SOE) planlı güncellemesi için hazırlık amacıyla bir pilot proje başlattığında değişti. Bu pilot projenin bir parçası olan birkaç ithalatçı, tedarikçilerinden (ihracatçılardan) AB dışı ülkelerden gelen NOP sertifikalı ürünlerin ithalatı için de NOP İthalat Sertifikası talep etmeye başladı.

Aşağıda, NOP İthalat Sertifikasına ait şablon ve notları görebilirsiniz.
NOP 2110-1 – NOP Import Certificate | Agricultural Marketing Service (usda.gov)

Bu resmi USDA web sitesinde, hâlâ “Bu form, AB + Japonya organik ürünlerininin ABD’ ye ithal edilmesi, USDA organik yönetmeliğine eşdeğer uluslararası bir standart tarafından sertifikalandırılmış tarım ürünlerini ithal etmek için kullanılır” şeklinde bir açıklama yer almaktadır. Bu, şu an için belgenin ana amacının hala bu olduğunu göstermektedir. Genel olarak, ABD ithalatları için kullanımı henüz yaygın değildir ve tamamen isteğe bağlıdır.

 

USDA, NOP İthalat Sertifikaları düzenlemek için Organik Bütünlük Veritabanı (OID) içinde yeni bir Modül uygulamıştır. 20 Mart 2024 tarihine kadar bu modül yalnızca test amaçlı kullanılacaktır. 20 Mart 2024 tarihinden önce platform aracılığıyla düzenlenen herhangi bir NOP İthalat Sertifikası, geçerli olmayacaktır ve yalnızca bir test sürümü olacaktır.

Bu nedenle, CERES genellikle bilinen (geleneksel) NOP-CERES-şablonunu kullanmaya devam edecektir.

Ancak, daha önceki yıllarda olduğu gibi, müşteri talebine bağlı olarak, kendi şablonumuz yerine NOP İthalat Sertifikası kullanarak TC/COI düzenleyebiliriz. Müşterilerinizin 20 Mart 2024 tarihinden önce COI/TC’nin resmi NOP İthalat Sertifikası şeklinde düzenlenmesini istediği durumlarda, başvurularınızda bunu açıkça belirtmeniz gerekmektedir. CERES, talep üzerine bu sertifikayı herhangi bir sorun olmadan düzenleyebilir, ancak bu konuda önceden bilgilendirilmemiz gerekmektedir.

  • NOP İthalat Sertifikası için gerekli belgelerle ilgili önemli değişiklikler beklemiyoruz.

Tabii ki, genel olarak ticaret yapanların güncellenmiş NOP (SOE) düzenlemelerine göre sertifikalandırılması gerektiği göz önüne alındığında, aracı tüccarlardan da NOP sertifikalarını talep edeceğiz (çok az istisna dışında – lütfen resmi web sitesine bakınız: https://www.ams.usda.gov/rules-regulations/strengthening-organic-enforcement ve CERES Kısa Bilgi Dosyası No. 3-2-10-4).

Bunun dışında, henüz gerekli belgelere ait genel listede yer almayan ek gereklilikleden haberdar değiliz. Şu anda, özellikle NOP İthalat Sertifikaları için ayrı bir başvuru formu hazırlıyoruz. Her zamanki gibi, bu formun ekte bulunan gereken belgeler listesini içereceğini belirtmek isteriz.

NOP İthalat Sertifikalarının ürünlerin menşei ülkeden ayrılmadan önce düzenlenmesi gerektiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Bu nedenle (geçmişte olduğu gibi), yalnızca tam bir belge seti içeren ve yalnızca nihai belgeleri kabul edeceğimizi, taslak veya ön versiyonları kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz.

NOP İthalat Sertifikası içinde yer alabilecek ürün sayısıyla ilgili bazı değişiklikler olabilir, ancak bu konuyla ilgili ayrıntıları hala doğruluyoruz.

Tabii ki, gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.
Henüz tüm soruları yanıtlayamayabiliriz. Ancak, özel görüşleriniz ve şüpheleriniz varsa lütfen bize e-posta ile ulaşmaktan çekinmeyin
iz. Tüm soruları USDA ve ACA (akredite sertifikalandırma kuruluşu birliği) ile doğrulamak üzere toplayacağız.

20 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir